Ana içeriğe atla

 

"ASBÜ Uluslararası İlişkiler ve Diplomatik Araştırmalar Topluluğu bu yıl üçüncüsü düzenlenen TRT World Forum 2019'a  katıldı. Öğrencilerimiz dünyadaki güncel, kültürel, politik, ekonomik ve sosyal çıkmazlar için üretilebilecek küresel çözümler ve farklı birçok konu hakkında fikir sahibi oldu.

Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da bölgenin en etkili ve saygın etkinliklerinden biri olarak kabul edilen TRT World Forum'da, "Globalleşmede Geri Çekilme: Dünya Düzeninin Yansımaları" başlıklı özel oturumda katılımcılara hitap etti.

Foruma farklı ülkelerden ve kurumlardan panelistler, eski devlet başkanları, başbakanlar, bakanlar ve akademisyenler katıldı. Aşırı sağ terör, popülizmin ve milliyetçiliğin yükselişi, ticaret savaşları, Avrupa Birliği'nin geleceği ve yükselen güçlerin iş birliği gibi konular forumda tartışılan meselelerden bazılarıydı.

Tüm dünyayı ilgilendiren siyasi, ekonomik ve sosyal konuların tartışıldığı oturumların başlıkları ise şöyleydi:

"Küreselleşen Dünyada Kimlik Politikaları, Yükselen Güçler İçin Yeni Ufuklar: Rekabet mi İş Birliği mi? Ateş Hattında NATO: Yeni Güvenlik Tehditleri, Terörün Yeni Yüzü: Aşırı Sağ, Kapsayıcı Büyüme: İnsani Diplomasiyi Yeniden Düşünmek, Orta Doğu’da Değişen Dengeler ve Bölgesel İş Birliği, Cemal Kaşıkçı Cinayeti: Bölgesel Jeopolitiğin Bir Yansıması mı? Güçlü Yönetmek: Mülteci Krizi ve Avrupa, Avrupa Birliği İçin Sonun Başlangıcı mı?"