Ana içeriğe atla

Etkinlikler

ASBÜ ÖĞRENCİ TOPLULUKLARI GELENEKSEL SONBAHAR FESTİVALİ

Cumhuriyetimizin 100. Üniversitemizin 10. Yılında ASBÜ Öğrenci Toplulukları tarafından Geleneksel Sonbahar Festivali Rektörümüz Prof. Dr. Musa Kazım ARICAN’ın katılımı ile Çamlıdere Aluçdağı Tabiat Parkında gerçekleştirildi. Geleneksel Sonbahar Festivali'nde öğrenci topluluklarımız tarafından doğa yürüyüşü, halat çekme, voleybol, origami,taş boyama, şiir okuma ve müzik dinletisi etkinlikleri düzenlendi.

ASBÜ Öğrenci Toplulukları ile Bilimsel Araştırma Projeleri Hakkında Bilgilendirme Toplantısı

Rektörümüz Prof. Dr. Musa Kazım Arıcan’ın Katılımıyla Bilimsel Araştırma Projeleri Hakkında Bilgilendirme Toplantısı Düzenlendi.

Bilimsel Araştırmaları Projeleri Koordinatörlüğü tarafından gerçekleştirilen projelere yönelik bilgilendirme toplantısı, 14 Aralık 2022 Çarşamba günü Üniversitemiz Sümerbank Binası Etkinlik Salonu’nda Rektörümüz Prof. Dr. Musa Kazım Arıcan, Üniversitemizdeki öğrenci toplulukları başkanları ve danışmanlarının katılımıyla gerçekleştirildi.

Sanat Kursları

ASBÜ Berceste Sanat Öğrenci Topluluğu tarafından tüm öğrencilerimize yönelik ücretsiz olarak ebru sanatı, hat, tezhip, kaligrafi, sulu boya, yağlı boya, karakalem kursları hafta içi her gün I blok zemin katta verilmektedir.

Kan Bağışı

ASBÜ Genç Kızılay Öğrenci Topluluğu ve Ankara Kan Bağış Merkezi Müdürlüğü iş birliğiyle 05-06 Aralık 2022 tarihinde düzenlenen kan bağışı etkinliğine Rektörümüz Prof. Dr. Musa Kazım Arıcan, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Ali Osman Kurt, Prof. Dr. Bülent Kent ve Prof. Dr. Hakan Türkçapar da katılarak kan bağışında bulundular.

Kan bağışı etkinliğinde Rektör Arıcan hayat kurtarmakla eşdeğer olan kan bağışının önemine dikkat çekerek öğretim elemanlarımızı ve öğrencilerimizi düzenli kan bağışçısı olmaya davet etti.

4. Geleneksel Futbol Turnuvası

ASBÜ Spor Öğrenci Topluluğu tarafından 24 Ekim-04 Kasım 2022 tarihleri arasında 4. Geleneksel Futbol Turnuvası gerçekleştirildi. Turnuvaya Werder Weremen, Pangea-B, Ele Madrid, Yanık United, The Boys, Pangea-A, Aroganlar, Takım, Serdeneçtiler, Bullet Of Devils, Kaybedenler Kulübü, Ankara United, Law Fc ve ASBÜ Gücü takımları katılım gösterdi. Turnuva sonucunda ASBÜ Gücü 3., Aroganlar 2. ve Pangea-A şampiyon oldu. Katılım gösteren tüm takımlarımızı tebrik ederiz.

21. Yüzyıl Penceresinden Gençlik Merkezlerine Genç Bir Bakış Zirvesi

Üniversitemiz ve Ankara Valiliği ortaklığında Ankara Gençlik ve Spor İl Müdürlüğünce yürütücülüğü gerçekleştirilen Türkiye Ulusal Ajansı tarafından finanse edilen Erasmus+ KA347 Politika Reformu kapsamında 26-28 Kasım 2022 Tarihleri arasında gerçekleştirilen 21. Yüzyıl Penceresinden Gençlik Merkezlerine Genç Bir Bakış Çalıştayı Proje Sonuç Raporları Çalıştay katılımcısı gençler tarafından Zirve Programı katılımcılarına sunulacaktır.

3. Geleneksel Futbol Trunuvası Yapıldı.

ASBÜ Spor Öğrenci Topluluğu tarafından 09-18/03/2022 tarihinde Altındağ Gençlik Merkezi'nde 3. Geleneksel Futbol Turnuvası gerçekleştirildi. 18/03/2022 tarihinde ise ASBÜ Gücü & El Statico takımları ile final maçı oynandı. İstiklal Marşı ile başlayan maçta taraftarın gücü takımlara destek oldu. Turnuva sonucunda 3. takım Pangea-A, 2. takım El Statico ve Şampiyon takım ASBÜ Gücü oldu. Dereceye giren takımlara kupa ve madalya verilirken Altındağ Gençlik Merkezi tarafından şampiyon takıma eşofman, seyircilere ise sinema bileti hediye edildi.

2021-2022 Akademik Açılış Yılı Konferansı

2021-2022 Akademik Yıl Konferansı ve ASBÜ Hazine Müzesi Açılış Töreni, 13 Ekim 2021 Çarşamba günü Üniversitemiz Sümerbank Konferans Salonu'nda Cumhurbaşkanı Yardımcısı Sayın Fuat Oktay’ın teşrifleriyle gerçekleştirildi. 2021-2022 Akademik Yıl Konferansı ve ASBÜ Hazine Müzesi Açılış Töreni'ne Cumhurbaşkanı Yardımcısı Sayın Fuat Oktay’ın yanı sıra Ankara Valisi Vasip Şahin ve Altındağ Belediye Başkanı Asım Balcı da katılım gösterdi.

ASBÜ 2021-2022 Yılı Akademik Açılış Töreni

      ASBÜ 2021-2022 Yılı Akademik Açılış 27/09/2021 tarihinde gerçekleşti. Törende ASBÜ Müzik Öğrenci Topluluğu tarafından konser verilirken öğrenci toplulukları tanıtımlarının yapılması için kurulan stantlar yoğun ilgi gördü. Tören sonrasında ise tüm öğrenci ve personelimize Ankara Döneri ikram edildi. Hareketli ve canlı bir gün ile kampüsümüze ve yeni bir eğitim yılına merhaba denildi.

Geleneksel Türk Okçuluğu ve Ebru Sanatı Kursu Sertifika Töreni

         Daire Başkanlığımızca 13/07/2021 - 01/09/2021 tarihleri arasında düzenlenen Geleneksel Türk Okçuluğu ve Ebru Sanatı Kurslarını tamamlayan kursiyerlerimizin Ebru Sanatı ile ilgili eserleri Sayın Rektörümüz Prof.Dr.Musa Kazım ARICAN'ın eşliğinde sergi alanında ziyaret edildi. Kursiyerlerimizle birebir sohbet ederek eserlerini inceleyen Rektör Hocamız serginin sonunda kursiyerlerimizin yoğun ilgisiyle birlikte ebru yaptıktan sonra kursu tamamlayanlara sertifikalarını takdim etti. Ebru Sanatı Kursu Eğitmeni Filiz ŞENOL'a ise teşekkür belgesi verildi.

Üniversitemiz Personeli Yakınlarına Geleneksel Türk Okçuluğu ve Ebru Sanatı Kursu

13/07/2021 tarihi itibariyle Daire Başkanlığımız bünyesinde Üniversitemiz personeli yakınlarına Geleneksel Türk Okçuluğu ve Ebru Sanatı Kursu verilmeye başlanmıştır. Çeşitli yaş gruplarından oluşan katılımcıların hem eğlenceli vakit geçirerek hobi kazanılması hem farklı yeteneklerle ilgili kazanım elde edilmesi hem de yaz dönemini verimli bir şekilde geçirilmesi amacıyla açılan kurslarımıza yoğun ilgi gösterilmiştir. Katılımcılar 4 gruba ayrılarak Salı ve Çarşamba günleri dönüşümlü olarak her iki kurstan da yararlanmaktadır.

Türkiye Gençlik Zirvesi 2021 Programı

12/07/2021 tarihinde Sayın Cumhurbaşkanımızın teşrifleriyle gençlik alanında faaliyet gösteren kurumların, araştırmacıların ve politika yapıcıların bir araya geldiği TGZP Türkiye Gençlik Zirvesi 2021 programına Üniversitemizi temsilen Sayın Rektörümüz ile birlikte  Sağlık, Kültür ve Spor Daire Başkanlığı, Gençlik  Spor Kulübü ve ASBÜ Öğrenci Toplulukları’ndan öğrencilerimizle katılım sağladık.

ASBÜ Hukuk ve Demokrasi Gençlik Öğrenci Topluluğu'nun Erasmus Projesi Onaylandı.

ASBÜ Hukuk ve Demokrasi Gençlik Öğrenci Topluluğu tarafından 28.06.2021 tarihinde İtalya’da yapılan ön toplantıda sunulan Erasmus+ Let’s Tell projesi kabul edildi. 03-12 Eylül tarihlerinde gerçekleşecek Let's Tell isimli Erasmus+ projesinin ve katılımcıların tüm masrafları ise Avrupa Birliği'nin vereceği hibe üzerinden karşılanacaktır. İtalya dönüşü topluluk başkanı ve proje üyeleri bilgi paylaşımında bulunmak üzere Daire Başkanı Adem KILIÇ'ı ziyaret etti.

Nallıhan Endemik Bitki Gözlemi ve Doğa Yürüyüşü

ASBÜ Gezi ve Doğa Öğrenci Topluluğu tarafından 24/06/2021 tarihinde düzenlenen “Nallıhan Endemik Bitki Gözlemi ve Doğa Yürüyüşü” etkinliğinde Prof.Dr. Mecit VURAL gözetmenliğinde ve Necati YALÇIN ve Ankara İl Kültür Turizm Müdürü Ali AYVAZOĞLU eşliğinde tehlike altında olan ve korunması gereken Salsola Grandis adlı Endemik Bitki gözlendi. Gözlem sırasında bitki hakkında çeşitli bilgiler edinirken bölgede diğer endemik bitkiler de gözlendi. Ardından Nallıhan Kaymakamı Ergün BAYSAL  ve Nallıhan Belediye Başkan Yardımcısı Serhat SELVİ makamlarında ziyaret edildi.

2021 Yılı ASBÜ Öğrenci Toplulukları Değerlendirme Toplantısı

      Sayın Rektörümüz Prof.Dr. Musa Kazım ARICAN başkanlığında  09/02/2021 tarihinde  Üniversitemiz Sağlık, Kültür ve Spor Daire Başkanlığı bünyesinde  faaliyet gösteren 28 ASBÜ Öğrenci Topluluk Başkanı ile geçmişteki etkinlikleri ve 2021 yılı içinde planlanacak faaliyetleri görüşmek amacıyla Öğrenci Toplulukları Değerlendirme Toplantısı yapılmıştır. Toplantıda ayrıca 2021 yılının İstiklal Marşı ve Mehmet Akif yılı olması nedeniyle bu temada yapılabilecek etkinliklere de yer verilmiştir.

Milli Ağaçlandırma Günü Kutlaması

Geçtiğimiz yıl Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN'ın himayesinde Tarım ve Orman Bakanlığı ile Orman Genel Müdürlüğü'nün koordinasyonunda başlatılan "Geleceğe Nefes" kampanyası, Yurdumuzun her yerinde olduğu gibi  Üniversitemizde de Rektörlük binası bahçesine dikilen fidelere can suyu verilerek "Milli Ağaçlandırma Günü" kutlanmıştır.

Üniversitemiz yöneticileri ile ASBÜ Gezi ve Doğa Öğrenci Topluluğunun katılımıyla gerçekleştirilen "Milli Ağaçlandırma Günü" kutlaması hatıra fotoğrafı çekimleriyle sonlandırılmıştır.

REKTÖRÜMÜZ YENİ YEMEKHANEMİZİ ZİYARET ETTİ

Üniversitemiz Rektörü Sayın Prof. Dr. Musa Kazım ARICAN ile Rektör Yardımcılarımız ve Kurum yöneticilerimiz, yeni hizmete açılan Valilik binası yemekhanemize ziyarette bulundular.

Covid-19 salgını ile mücadele şartlarına uygun olarak dizayn edilerek öğrencilerimizin ve personelimizin hizmetine sunulan yemekhanemiz ve sunulan yemek hizmetine dair bilgi alarak, alınan önlemlerin ve hijyen kontrolünün önemini vurgulayan  Sayın Rektörümüz, mesafe ve temizlik konusunda alınan tedbir ve düzenlemeler için yetkililere teşekkür etti.

Gençler Arası Şiir Yarışması İl Birincisi Olan Emre Can İSPİRLİ Rektör Musa Kazım ARICAN Tarafından Ağırlandı.

Gençlik ve Spor Bakanlığı Gençlik Hizmetleri Genel Müdürlüğünce düzenlenen “Gençler Arası Şiir Okuma Yarışması”nda üniversitemiz öğrencisi Emre Can İSPİRLİ 18-25 yaş il geneli kategorisinde 1. oldu. Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr.

"Bu Kulüpte İş Var!" programımız tamamlandı.

Okulumuzda Sosyal Girişimcilik ve İnovasyon Topluluğu (SOGİT) aracılığıyla Ankara Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü Ankara İş Kulübü tarafından gerçekleştirilen "Bu Kulüpte İş Var!" etkinliği kapsamında kendini tanıma, kariyer planlama, özgeçmiş hazırlama, mülakat teknikleri ve simülasyonu, beden dili ve iletişim içerikli sertifikalı eğitim programımız tamamlandı.

 

Sosyal Sahne Topluluğunun Doğu Turnesi'nin son durağı olan Ağrı'dayız.

Sosyal Sahne Topluluğumuzun Doğu Turnesi'nin son durağı olan Ağrı'dayız. İlk gün "Her Şeyin Mümkün Olduğu Diyar" adlı çoçuk oyunu tiyatrosu iki defa sergiledik. Sosyal Sahne Topluluğu olarak  ikinci gün de Yoncalı ilkokulundaki miniklere oyuncak ve kırtasiye malzemeleri dağıtmasının yanında kütüphane de kurduk. Çocukların mutluluğu görülmeye değerdi. Bu projemiz yerel ve ulusal basında yer bulmakla beraber Sosyal Sahne Topluluk olarak  bizlerden yardımlarını eksik etmeyen Rektörümüz Prof. Dr.

Rektörümüz Sayın Prof. Dr. Mehmet BARCA' nın Türk-İslam El Sanatları Atölyelerine ziyareti.

Rektörümüz Sayın Prof. Dr. Mehmet BARCA, Türkiye Geleneksel Türk Okçuluk Federasyonu Başkanı Sayın Cengiz TOKSÖZ ve Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkan Yardımcısı Sayın Hadi TURUS’un katılımlarıyla Üniversitemiz Türk-İslam El Sanatları Atölyeleri ziyaret edildi.

Türkiye Üniversite Sporları Federasyonu yönetiminde yapılan takım sporları müsabakaları kura çekimleri

Türkiye Üniversite Sporları Federasyonu yönetiminde yapılan takım sporları müsabakaları kura çekimi, Ankara’da bulunan Üniversitelerin yetkilendirdiği spor birimi temsilcilerinin yoğun katılımlarıyla 11 Kasım 2019 tarihinde Üniversitemiz ev sahipliğinde senato salonunda gerçekleştirilmiştir.

Öğrenci Toplulukları Yönergesi ve Topluluk Tescil Süreçleri Toplantısı

Sağlık, Kültür ve Spor Daire Başkanı Adem KILIÇ, Sağlık, Kültür ve Spor Şube Müdürü Mehmet Fatih ARSLAN tarafından, Öğrenci Topluluk Başkanlarına  Üniversite Senatosu tarafından kabul edilen yeni yönerge ve topluluk tescil süreçleri ile ilgili 10 Ekim Perşembe 2019 tarihinde toplantı gerçekleştirilmiştir.

4. Etnospor Kültür Festivali

Başkanlığımız bünyesinde bulunan İtopya İletişim Topluluğu, geleneksel spor ve oyunların bilinirliklerinin artması ve yaygınlaşması, kuşaktan kuşağa aktarılan geleneksel oyun ve sporların, etkinliklerin muhafazası, icrası ve sürdürülebilirliği için düzenlenen 4. Etnospor Kültür Festivali'ne katıldı.

Edebiyat Topluluğu "Edebi Yazı Etkinliği Ödül Töreni"

Edebiyat Topluluğu tarafından düzenlenmiş olan “Edebi Yazı" etkinliğinin sonucunda deneme, kısa hikâye ve şiir alanında birinci olan katılımcılara 12 Haziran Çarşamba günü hediyeleri takdim edilmiştir. Yapılan değerlendirme sonuncunda şiir ve deneme türlerinde birinci Surhay GÖÇ ve kısa hikâye dalında birinci ise Kerem SELEK oldu. Tüm katılımcılara teşekkür eder, ödül kazanan öğrencilerimizin başarılarının devamını dileriz.

Gönül Coğrafyası İftarlarında Kosovalı, Ürdünlü, İranlı öğrenciler misafir edildi.

Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB) ile Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesinin YTB bursiyeri uluslararası öğrencilere iftar yemeği vermek üzere organize ettikleri Gönül Coğrafyası İftarlarında Kosovalı, Ürdünlü, İranlı öğrenciler misafir edildi.

Gönül Coğrafyası İftarlarında Filistinli, Azerbaycanlı, Cezayirli öğrenciler misafir edildi.

Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB) ile Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesinin YTB bursiyeri uluslararası öğrencilere iftar yemeği vermek üzere organize ettikleri Gönül Coğrafyası İftarlarında Filistinli, Azerbaycanlı, Cezayirli öğrenciler misafir edildi.

Gönül Coğrafyası İftarlarında Endonezyalı, Bosna Hersekli, Sudanlı öğrenciler misafir edildi.

Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB) ile Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesinin YTB bursiyeri uluslararası öğrencilere iftar yemeği vermek üzere organize ettikleri Gönül Coğrafyası İftarlarında Endonezyalı, Bosna Hersekli, Sudanlı öğrenciler misafir edildi.

Gönül Coğrafyası İftarlarının üçüncü gününde Kazakistanlı öğrenciler ağırlandı

Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB) ile Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesinin YTB bursiyeri uluslararası öğrencilere iftar yemeği vermek üzere organize ettikleri "Gönül Coğrafyası İftarları"nın üçüncü gününde Kazakistanlı öğrenciler ağırlandı.

Kazakistanlı öğrenciler resim sergisi, dans gösterisi ve yöresel tatlı sunumlarıyla kendi kültürlerini tanıttılar.

Gönül Coğrafyası İftarlarının ilk gününde Tunuslu öğrenciler ağırlandı

Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB) ile Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesinin birlikte organize ettikleri "Gönül Coğrafyası İftarları"nda YTB bursiyeri, uluslararası öğrencilere Ramazan ayı boyunca iftar yemeği verilecektir.

Tunuslu öğrencilerinin katılımıyla gerçekleşen ilk iftarda öğrenciler, resim sergisi, müzik dinletisi ve yöresel tatlı sunumlarıyla kendi kültürlerini tanıttılar. Gönül Coğrafyası İftar programı şenlik havasında geçti.

Berceste Ebru Sergisi

Üniversitemiz bünyesinde bir süredir çalışmalarına devam eden Ebru Sanatı Kursu'na katılan öğrencilerimizin ve eğitmen Filiz Şenol'in eserlerinden oluşan Berceste Ebru Sergisi 3.05.2019 tarihinde Sümerbank Binası Fuaye Salonu'nda açıldı.

Millî Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü ile Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi arasında protokol imzalandı

Millî Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü ile Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi arasında ASBÜ öğrenci ve personeline yönelik düzenlenecek sosyal, kültürel ve sportif faaliyetler ile mesleki ve teknik kurslara ilişkin faaliyetlere yönelik iş birliği protokolü imzalandı.

İTOPYA İletişim Topluluğu Tarafından Düzenlenen Modern Diller Festivali'nden Görüntüler

02.05.2019 tarihinde İTOPYA İletişim Topluluğu, Üniversitemiz bünyesinde Yabancı Diller Yükseokulunda eğitimi verilen ikinci yabancı dilleri tanıtmak ve Hazırlık Okulu öğrencilerinin dil tercihleri öncesi farkındalıklarını arttırmak amacıyla YDY kampüsünde Modern Diller Festivali düzenledi. 

Sayın Rektörümüz Prof. Dr. Mehmet Barca'nın açılış konuşmasıyla başlayan festival ve yapılan kung-fu gösterisi öğrencilerden yoğun ilgi gördü.

 

Ombudsmanlık Öğrenci Topluluğu Kurulmuştur

10.04.2019 tarihinde, Ombudsmanlık Öğrenci Topluluğunun tanışma toplantısı yapıldı.

Toplantıda konuşan topluluk başkanı İsmail Efe Kılınç, topluluğun kuruluş amacının gençlerin sorun çözme metotlarını ve ortaya koydukları ilkeleri içselleştirebilmeleri açısından ve bu ilkeleri eğitimden sonra iş hayatında, toplum hayatında uygulayabilmeleri için ombudsmanlık kurumunun öğrenilmesi gerektiğini belirtti. Hakkaniyet ve iyi yönetim ilkelerinin yerleştirilmesi amacıyla, halka karşı sorumluluk anlayışıyla çalışmalarını sürdüreceklerini söyledi. 

Eski Sümerbank Binası Yemekhane Açılışı

Eski Sümerbank binasındaki yemekhanemizde Sayın Prof.Dr. Mehmet BARCA'nın katılımlarıyla yemekhanenin hizmete girmesinde emeği geçen idari personele ve şirket çalışanlarına teşekkür yemeği ikram edildi. Rektörümüz Sayın Prof.Dr. Mehmet BARCA yemekhanenin ve binanın hizmete alınmasında emeği geçen tüm paydaşlara da teşekkür etti.

Eski Sümerbank binasındaki yemekhane 26.11.2018 tarihinde tüm kurum personeline hizmete açılacaktır.

Kermes

Genç Kızılay ve Uluslararası Sosyal Bilimler Toplulukları tarafından yardım şenliği düzenlenmiştir. Kermeste elde edilen gelir Afrin, Hatay ve terörden etkilenen dezavantajlı bölgelerdeki çocuklara eğitim materyali olarak gönderilecektir.

Asbü Yardım Şenliği 

 

Hizmetlerimizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanıyoruz.

asbu.edu.tr' yi kullanarak çerezlere izin vermiş olursunuz.